Knowledge #1
Mobilita
V poslední době je velice moderní se věnovat protahování, strečinku a zvyšování kloubní mobility. Nejedná se o žádnou převratnou novinku, ale již v historii mělo mobilizační cvičení své pevné místo v rozvoji tělesné pohybové kultury. Mobilitu je potřeba chápat jako jeden z klíčů pro zdraví, kvalitní a plnohodnotný život, a i jako předpoklad pro sportovní výkon.
Moderní pohodlná doba ovlivňuje přirozené pohybové stereotypy, flexibilitu svalů či pohyby v kloubech obecně. Proto je nyní tento trend rozvoje pohyblivosti tak oblíben. Rozvoj mobility a pohyblivosti ale skrývá určitá rizika, které je potřeba podchytit, pracovat s nimi a racionálně individuálně použít. Vše nelze generalizovat, je potřeba mít na paměti individuální rozlišnosti a genetické predispozice. Pohyblivost každého konkrétního kloubu není u všech lidí stejná, ale je ovlivněna mnoha faktory.
Abychom dosáhli maximálního výkonu v daném segmentu je předpokladem vést pohyb v plném rozsahu v optimální směru a stabilitě. Proto je mobilita a stabilita velice úzce provázaná. Vzájemná vyváženost má dopad nejenom na sportovní výkon nebo zdraví, ale může zabránit zranění či eliminovat zdravotní problémy. Proto je pohyblivost čili kloubní mobilita součástí základních pohybových schopností člověka a zároveň se podílí na celkovém funkčním pohybovém projevu. Pro rozvoj či nápravu volíme vhodné mobilizační cvičení s ohledem na individuální anatomicko-fyziologické parametry pohybového aparátu. Individuální kloubní rozsahy bychom neměli překračovat a v tréninku jej respektovat. Vždy je nutné na celou problematiku nahlížet komplexně, znát vzájemné souvislosti a mít na paměti, že určitá změna v centru vyvolá změnu na periférii. Zablokovaný a nepohyblivý kloub vytváří změnu ve svém mechanickém chování, kde problémy dále řetězí do změn v kloubních anatomických a fyziologických bariérách, což v konečném důsledku má vliv na změnu dílčích pohybů a zároveň v napětí ve svalových antagonistických skupinách. Vznikají tak svalové dysbalance a asymetrie nejenom v daném segmentu ale i ostatních přidružených tělesných partiích. Mobilita tedy ovlivňuje funkčnost celého pohybového aparátu a je znakem všestranně rozvinutého těla.
Různé sportovní disciplíny kladou různé nároky na úroveň pohyblivosti. V některých specifických sportech je velká kloubní pohyblivost výhoda, a tudíž ku prospěchu věci, u jiných je plný rozsah pohybu zbytečný a dokonce kontraproduktivní. Nehledě na tento fakt je rozvoj mobility pro udržení aktivního života nutný pro všechny. Přináší benefity v oblasti pohybu obecně, zdraví, svalové funkčnosti, silového či kondičního tréninku, zvyšování výkonnosti, efektivity výkonu a například prevence zranění. Nejčastějším problémem bývá omezený rozsah pohybu v kořenových kloubech, tj. kyčelní, ramenní, hlezenní kloub a nepohyblivá páteř, respektive její části. Proto bychom se v tréninku měli těmto hlavním kloubům věnovat a rozvíjet jejich mobilitu a zároveň stabilitu okolních partií jako například oblast kolene, beder a lopatky. Takto uspořádaná kombinace mobility se stabilitou zároveň zlepšuje základní pohybové stereotypy. Mobilizujte tam kde je mobilizace potřebná a vhodná, nikoli přehnaně místa se zvýšenou kloubní pohyblivostí čili nepřekračujte přirozený kloubní rozsah. Pro doplnění informací je nutné poznamenat, že hypermobilita a hypomobilita přináší zvýšené riziko zranění.
Na druhou stranu samostatný rozvoj mobility nás nespasí. Měli bychom se věnovat komplexnímu rozvoji s důrazem na silovou složku. Není to jen fáze ale vědecky podložený fakt, který má přímý vliv na dlouhověkost a přináší nespočet benefitů pro zdraví. To je oč tu běží.